Föreningen allmogebåtar bassholmen

02.11.2019 Bisexual 3 Comments

Barlasten förvaras i gamla drickabackar under vintern. Där målades tofter och durkar. Med hänsyn till rådande väderlek så fördelades mest inomhusarbeten denna dag och alla satte igång med sitt. Efter några mindre missöden togs Norden upp på slipen. Montaget av de nya stödbenen påbörjades.

Då startades en guanofabrik på varvsområdet. Där pressades fisken till föreningen allmogebåtar bassholmen och mjöl. På talet tog Bolinders mekaniska föreningen allmogebåtar bassholmen över båtvarvet för att montera in sina tändkulemotorer i västkustens fiskebåtar. Som mest var över 30 personer anställda. Men på ön fanns inga arbetarbostäder, så de fick ro till jobbet i ur och skur. De djur som nu betar på ön, i Västkuststiftelsens regi, är Herefordkor.

De är köttdjur som strövar fritt i hagarna. Det är en flock med kor, tjurar och kalvar tillsammans. Korna råmar på sina kalvar som skuttar runt på upptäcksfärd. Tjurarna gör närmanden och håller koll på oss inkräktare, allt under det att flocken betar sin väg över ön. Ett lätt sommarregn drar in och vi söker skydd vid bergskanten under en gammal och delvis bruten sälg. Den bär spår av forna tiders hamling, när man skar av kvistar till vinterfoder.

De rötade stammarna är fulla med hackspettshack. Föreningen Allmogebåtar Arbetslaget i Stockholm. Arbetslaget Stockholm. Föreningen Allmogebåtar.

Copyright © Visa skrivbordsversion. Foto: Anna Holme. Bland annat så blev Blixten riggad med sin nya mast och arbetet med Nordens durkar och lästång fortsatte. Foto: Klara Holme. Även i Norden börjar durkarna ta form. Vår förhoppning är att Norden skall bli körbar under sommaren. Arbetsdagen var den här gången flyttad till sista lördagen i mars, på grund av föreningen allmogebåtar bassholmen. Kanske berodde det på det att arbetsstyrkan inte var riktigt lika stor som vanligt.

Karin var ändå ganska fullastad med människor och prylar när vi anlände till Bassholmen. Många villiga armar hjälptes åt att få allt iland. Vi hade återigen tur med vädret. Nattens frost hade dock lagt en tunn hinna av is över dammen. Fram på dagen blev det varmt och skönt i lä. Krister och Sigvard planerar inför sommarens utställningar i museet.

Blixtens vintertäckning plockades av inför föreningen allmogebåtar bassholmen. Dagens största arbete var att bottenmåla och sjösätta Norden och Blixten.

Marie och Eva slipade och lackade Svanen, Bassen och Olle i virkestorken. Sjösättningar är alltid spännande. Norden var först lite motvillig och behövde få lite hjälp av spett för att börja rulla utför slipen.

När hon väl kommit igång, fick hon upp farten. För att hålla koll på läckaget och att pumparna hann med så lät vi henne stå halvvägs ut en stund. Det var dock inget stort läckage så snart kunde vi dra ut henne sista biten med Karins hjälp. På eftermiddagen var det Blixtens tur att få återvända till sitt rätta element. Blixten var nästan helt tät, som vanligt. Under vintern har nya delar till vår kran tillverkats. Det är två stödben och själva kranarmen som skall bytas ut. Tack vare mycket generös hjälp från Lysekils Varmfözinkning kommer de nya delarna hålla i många år framöver.

Vi hade fått delarna levererade till Källvikens varv och åkte dit med arbetsbåten Karin och ett gäng extra starka mannar. Nu ligger materielet föreningen allmogebåtar bassholmen bryggan på Bassholmen och väntar på att bli monterade. Vi kommer att vänta med det arbetet tills årets sjösättning är avklarad, så att vi har sommaren på oss. Foto : Bengt och Anna Holme. I body to body massage malmö har vi oftast inte lika mycket att göra på Bassholmensom under resten av året.

Båtarna och museet ligger i vintervila och kylan gör många arbeten svåra. Det brukar inte heller vara så många aktiva som kommer.

Den här februarimorgonen var det dock sjutton personer som tog sig till mötesplatsen vid bryggan i Kärlingesund. Att det var så föreningen allmogebåtar bassholmen många var bra, för i år hade vi en del extra arbete som stormen Egon ordnat åt oss. Kjell Jakobsson var vänlig nog att ge oss skjuts i sin båt Frideborg.

Stormen hade kastat ut ett fönster ur museets vägg. Mirakulöst nog hade bara två av glasrutorna gått sönder trots att fönstret, studsat i marken och blåst ner på slipen.

Fönstret fick ett lager färg innan det monterades tillbaka provisoriskt. Tegelpannorna på snickarbodens tak hade flyttas så de fick läggas rätt igen. Samma sak behöver göras på museets stora tak, men det bedömdes allt för farligt att klättra på det isiga föreningen allmogebåtar bassholmen, så det får vänta till längre fram i vår.

Många presenningar hade flyttat på sig och behövde få ny surrning. Fridolins täckning var den som klarat sig sämst. Den står också mest utsatt för vinden. Flera reglar var knäckta och presenningen hade skörat och en stor ficka fylld med is hade bildats.

I hamnbassängen massage för kvinnor Karin och Frideborg gott om plats. Båda båtarna är utrustade med varsin Skandiamotor av typ Efter några timmars idogt arbete börjar Fridolins täckning komma på plats igen. Nordens gamla presenning kom till användning igen. Jeggen står i smedjan för översyn. Förutom det vanliga underhållet skall bl. Vi behöver ständigt göra underhåll på våra båtar.

En återkommande arbetsuppgift är att ersätta trasiga durkar. Brädorna hyvlas så att det skall finnas färdigt materiel när det behövs. I en av arbetsekorna var durkarna riktigt dåliga.

Den fick gamla durkar från någon annan båt, som justerades och på så sätt kunde återanvändas. All beväxning i botten på ekorna skrapades bort, vilket gör dem betydligt lättare att ro.

Med orkanbyar drog stormen Egon in över bohuskusten och skadorna blev många. Vi undrade naturligtvis hur det stod till på Bassholmen, så helgen efter stormen åkte vi återigen ut för att titta till det.

Nog syntes det att det blåst ordentligt på Bassholmen, men inga allvarliga skador hade uppstått. Flera av båtarnas täckningar hade blåst sönder och många tegelpannor hade flyttat sig. Vi åtgärdade det vi kunde bl. Blixtens täckning och presenningarna på virkestorken. Jordfelsbrytaren hade återigen löst ut, så kabeln till Karin byttes ut. Resten får vi ta på den kommande arbetsdagen. Under mellandagarna åkte vi ut några personer för att titta till kvinnor visar brösten och byggnader på Bassholmen.

Det var en fin frostig dag. Ekorna var inte östa på ett tag och vi fick börja med att slå hål på några centimeter is. På Bassholmen såg allt bra ut, förutom att jordfelsbrytaren löst ut.

Det gjorde att det inte fanns någon laddning på batteriet i arbetsbåten Karin.

Välkommen till Bokbörsen

Inget hade dock hunnit hända och felet kunde avhjälpas. Vi passade också på att ge Norden lite bättre pallning under kölen. De av Taube omsjungna föreningen allmogebåtar bassholmen urtidskullarna ligger längre ut i havet.

Det är lätt att förstå varför man för föreningen allmogebåtar bassholmen sedan valt Bassholmen och dess hamn som plats för trankokeri och varv. Bland hamnens många byggnader syns den största prydd med vita bokstäver och texten Bassholmen Varv.

Väl inne under dess tak inser man att huset använts till en uppsjö av sysslor tills allt övergavs på sextiotalet. Där har kokats tran, byggts en handfull båtar, där har varit mekanisk verkstad, gjorts motorreparationer. Man har även gjutit detaljer till fiskebåtsflottan. En av de mer intressanta apparaterna på stället är den vattentrycksdrivna skepsslipen. Inne i varvet står en tändkulemotor som driver en mycket bastant kolvpump.

Elin

Denna fantastiska anordning från talet har man grävt fram ur jorden och sakta restaurerat till fungerande skick. Arbetsbåten Karin ligger i sjön året runt och kunde hämta en relativt stor skara arbetsamma medlemmar vid Kärlingesund. Under tiden tändes det i kaminen i Torpet så att den värsta kylan och råheten jagades på flykten innan morgonkaffet.

Den julle som vi fått och som transporterades till Bassholmen i december, flyttades från kranen till en uppställningsplats bredvid verkstaden. Det krävdes både stor fysisk och intellektuell möda för att få av den från båtvagnen den stod på, men till slut var föreningen allmogebåtar bassholmen på plats.

Wikipedias text är tillgänglig under licensen Creative Commons Erkännande-dela-lika 3. Profileringen gjordes med en liten hyvel, hittad på Bassholmen, avsedd för att göra pärlspont se bilden till vänster. Vi hade fint besök både av en man som bott på Bassholmen då hans far arbetade på varvet och av båten Polstjärnan från Kungsviken.

Arbetet med kranen fortsatte. Stödbenen monterades ned och en ställning byggdes runt mittsektionen för att senare kunna lyfta den och montera ny mekanism för svängning.

På Bassholmen finns kärlek för träbåtar

Bilden till höger visar en spricka i infästningen till ett av stödbenen. Fästet var nästan helt av, så renoveringen är verkligen välbehövlig.

I museet pågår arbeten för att allt skall vara i ordning för sommarens öppethållande. I Sjöboden fortsatte arbetet med renskrapning och slipning av Olle och Bassen. Den stora slipvagnens översta balkar kortades av för att det skall gå att dra den längre upp föreningen allmogebåtar bassholmen slipen.

  • Vi rodde över till Bassholmen och startade Norden och gick över för att hämta de andra.
  • Vintern har, åtminstone tillfälligt, släppt sitt grepp om Bohuslän.
  • Arbetsdagen i maj Många arbetsvilliga kom till Bassholmen denna härliga majdag.
  • Bild: Camilla Haagen Allmogebåtarna är gamla bruksbåtar som användes både för transport och fiske.
  • Där har kokats tran, byggts en handfull båtar, där har varit mekanisk verkstad, gjorts motorreparationer.
  • Föreningens målsättning är att bevara nordiska båttyper genom dokumentation av båtar, fiske båtbyggeri och gammal skärgårdskultur.
  • Policy för GDPR ».

I virkestorken oljades alla båtarna invändigt. Föreningens årsmöte hölls på Bohusläns Museum lördagen de januari. På programmet stod årsmötesförhandlingar, bildvisning samt fika.

Women seeking ass fucking

Drygt 40 föreningen allmogebåtar bassholmen deltog och de formella förhandlingarna klarades av så snabbt som möjligt för att i föreningen allmogebåtar bassholmen ägna tid åt beskrivning av föregående års verksamhet och planer för kommande år.

Efter förhandlingarna bjöd föreningen på fika och det visades bilder och filmer från året som gått. Knappt tjugo personer tog sig till Bassholmen denna lite blåsiga men fina dag. Det blev en lite motig arbetsdag då en del krånglade men i slutändan blev ändå allt gjort som skulle göras. Vinden hade flyttat på presenningarna på Blixten, så de behövde justeras.

Ejdern är nu flyttad ända fram till den slipvagn där hon sedan skall stå, för att visa hur det kunde se ut när slipen användes.

Vera

Den sista biten upp på vagnen kommer att vara lite besvärligare men det kommer att gå, sakta men säkert. Slipens gamla maskineri drivs av 250 kilo kärlek och eftersom det är fyllt med vatten måste det tappas ner och konserveras så att inte det sprängs sönder föreningen allmogebåtar bassholmen frosten.

Karins motor har inte gått riktigt bra den senaste tiden och vi har konstaterat att smörjningen inte riktigt fungerade som den skulle. En nippel och slangar byttes för att få ett bättre flöde på smörjoljan. Det verkade ge önskat resultat.

Karin i hamnbassängen

Karin kommer att ligga i vattnet under vintern. Det innebär att vi måste vidta vissa åtgärder för att länspumpningen skall fungera. Vi har batteriladdare inkopplad och vi lägger en värmekabel runt pumpen i kölsvinet och en i vattenutkastet så att det inte skall frysa och hindra utpumpningen.

Bo Mattson demonstrerade hur man tillverkar åror. Med hänsyn till rådande väderlek så fördelades mest inomhusarbeten denna dag och alla satte igång med sitt. Naturskyddsföreningen i Uddevalla arrenderar ett torp på ön, Sandvik, som hyrs ut främst veckovis under sommaren samt helger under vår- och höst. Säljare: Antikvariat Olivia Dal företag. På över fyrtio år har det endast regnat en gång på Bassholmens dag och Kjell håller tummarna inför lördag.

Efter några mindre missöden togs Norden upp på slipen. Täckningen sågs över och motorn konserverades. Vi har fått en julle med båtvagn föreningen allmogebåtar bassholmen skänks.

Ett av dagens större projekt var att transportera den till Bassholmen. Det löstes på ett lite udda sätt då båten förankrades ordentligt i båtvagnen och sedan helt sonika rullades i havet.

Den bogserades sedan med båtvagnen hängande undertill. Väl framme vid Bassholmen blev det febril aktivitet då hela lasset skulle lyftas iland med kranen. Återigen krånglade det bl. Armen fick sänkas ner och vajern flyttas rätt. Till slut stod dock hela ekipaget på land igen. Renoveringen av kranen skall fortsätta undervintern och stödbenen kapades av efter att mittsektionen stagats upp med spännband. Bottendelen där kranarmen svänger skall renoveras och förses med elektrisk svänganordning.

Stödbenen skall bytas ut. Novembers arbetsdag flyttades till sista lördagen i oktober på grund av allhelgonahelgen. Ett lyckat drag vädermässigt, då vi hade strålande sol hela dagen. Arbetet fortsatte med att förbereda båtar och hus inför vintern. I boningshusen har alla täcken och kuddar hängts upp, utom räckhåll för mössen.

Ett av rummen i sjöstugan har fått ny färg på väggarna. Det gamla vattenhydruliska systemet användes för att dra upp Ejdern den sista biten mot slipvagnen som den sedan skall stå på. I oktober fortsätter vi arbetet med att göra allt klart inför vintern.

Blixten riggas av och barlasten föreningen allmogebåtar bassholmen ur. De hoppas på upp mot besökare med blandad ålder.

Om föreningen

Som mest har dagen lockat besökare föreningen allmogebåtar bassholmen det är många som återkommer år efter år. Förutom båtarna finns det möjlighet att se en repslagare arbeta och se hur smide går till. Även en föreningen allmogebåtar bassholmen ska visas upp.

Det är en gammal teknik som med hjälp av vatten och skenor lyfter upp och sjösätter båtar. Det kunde ta upp mot en dag för att lyfta upp en båt, säger Kjell Fjellsson. ISSN Fabriken för att läs mer … läs mer. Säljare: 1Bennil. Ur innehållet: Bassholmen Båtsamlingarna 30 år, Båtsamlingarna på Fjäderholmarna. Rikligt fotoillustrerad. Säljare: Dalslands Antikvariat företag. Häfte85,86 om gamla nordiska båttyper samt Båtsamlingarna på Bassholmen.

Säljare: Fasetten konsult företag. GöteborgFöreningen Allmoge Båtar. Hft 40 sid.